środa, 27 kwietnia 2011

SubtractiveLAD – Kindred (2011, n5MD)

Pierwsze co przychodzi mi na myśl jak odpalam ten album, to spokój, relaks i miękka, melodyjna muzyka. Krążek dla fanów pościeli, baśni i szumu oceanu. Dla pozostałych może stanowić ukojenie nerwów.

SubtractiveLAD aka Stephen Hummel – to kanadyjski muzyk, który zaistniał na scenie elektronicznej w 2005 roku. Jego specjalność to ambient. Do tego jest bardzo płodnym artystą – co roku wydaje jedną płytę. Tym samym Kindered jest jego siódmym albumem. Stanowi to dużą zaletę, ponieważ w świecie elektroniki na ogół między płytami jest większy odstęp czasu. Niekiedy artysta wypala się i trzeba trochę poczekać na powrót weny. W przypadku Hummela o tym nie ma mowy.

Kindered jest pełne atmosferycznych dźwięków. Zaczyna się dwoma długimi utworami – „The Available Light” i „Hesperus Is Phosphorus”, trwającymi 22 i 14 minut. Można spokojnie zacząć się wkręcać w klimat płyty. Ale jeżeli ktoś już w tym momencie się znudził, bo to takie spokojne i bez rytmu, to radzę szybko przełączyć na trzeci kawałek – „What You See”. Tu już trochę żywsze tempo, albo może tak – po prostu jest beat! Następny „Boy” wprowadza nas znów w baśniowy klimat rodem z krainy Królowej Śniegu, skrzący się całą gamą dźwięków niczym kryształkami lodu.
„Hello, Goodbye” to przyjemny chilloutowy utwór. Trochę inny od tego, co można usłyszeć w poprzednich kawałkach. Miły i ciepły. Ma się ochotę przytulić do poduszki.
Kolejny utwór – „Funambulist” – przenosi słuchacza nad ocean. Jedyne co słyszę, jak zamknę oczy, to szum fal i mewy gdzieś tam, na drugim planie.

Ponadto na płycie dodano dwa remixy utworów „The Available Light” i „Boy”. Ten pierwszy nieomal o połowę krótszy od oryginału, tym razem z beatem, został wykonany przez Jase Rex.  Drugi natomiast przez Bitcrush.

SubtractiveLAD jest artystą, który stworzył swój dość unikalny styl. Mimo że jest to ambient – nie jest to nudna muzyka. Wystarczy zamknąć oczy i przenieść się w zupełnie inną rzeczywistość. Polecam wszystkim zabieganym. Czasem trzeba się odstresować. Pozwólcie, że w tym czasie będzie wam towarzyszyć Kindered.

7/10

Agnieszka Strzemieczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostaw wiadomość.